dum-7

Koncem roku 2017 se po tříleté rekonstrukci znovu otevřela budova Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Můžete si všimnout pečlivě restaurovaných historických prvků a interiérů, nového vchodu přes zahradu ze Široké ulice a větších výstavních prostor. Dále naleznete nově otevřený café restaurant “Času dost” v přízemí domu.

Novinkou je mimo běžnou architekturu i výstava domečků pro panenky, otevřená v polovině února. Pohled do maličkého světa ze 17. a 18. století je fascinující a v našem prostředí i výjimečný. Tento typ hračky se u nás totiž objevil až v 19. století. Výstavu můžete navštívit až do poloviny června 2018.

Pohledem do útrob dvanácti domečků pro panenky zjistíte, jak žily rodiny z různých společenských vrstev od 18. století do současnosti a jak se měnila architektura a design jejich bydlení. Naleznete zde venkovské sídlo, městský dům v georgiánském stylu, předměstskou vilu i moderní byt ve výškové budově z šedesátých let 20. století. Domečky jsou zapůjčené z londýnského Victoria & Albert Museum of Childhood, jemuž je často darovali dědici původních majitelů.

Česká republika představuje secesní interiér z muzejních sbírek v měřítku 1:5 a digitální hru, kde si můžete vytvořit svůj vlastní secesní interiér. Nejen pro děti jsou pracovní listy nazvané „Malé světy“ zvýrazněny, aby upozornily na témata, kterými lze popsat sociální postavení malých lidí a zda městské či venkovské bydlení a mnoho dalších detailů. Součástí výstav jsou i práce studentů UMPRUM a domy a chaty, které vznikly v různých vzdělávacích programech a projektech pod rukama žáků a studentů jiných škol. Doprovodný program nabízí komentované prohlídky, přednášky, programy a workshopy pro školy a v červnu se v rámci oslav Dne dětí uskuteční velká výtvarná dílna v zahradě muzea. Věděli jste, že v Praze je téměř 10 000 paneláků, ve kterých žije 44 % obyvatel hlavního města a že to nemusí být jen fádní a monotónní shluk šedých krabic? Zajímavým kontrastem k maličkým domečkům z dob minulých je druhá zajímavá expozice Uměleckoprůmyslového musea s názvem Rezidence: Panelové bydlení. Výstava pomocí plánů, modelů a dobových fotografií představí desítky sídlišť po celé České republice, která vznikala v letech 1945-1989. Další pobočkou je Uměleckoprůmyslové muzeum v Domě U Černé Matky Boží na Ovocném trhu na Starém Městě. Výstava je věnována kubismu, stylu, který propojil architekturu a volné a užité umění. Zde je otevřeno denně kromě pondělí. Za vidění stojí také Grand Café Orient, jediná kubistická kavárna na světě. Původně Uměleckoprůmyslové muzeum založené v roce 1885 sídlilo v nedalekém Rudolfinu. Současná budova byla postavena na konci 19. století podle projektu Josefa Schulze a slavnostní otevření proběhlo v roce 1900. V pracovně se dochoval původní nábytek Josefa Schulze a barokní knihovní skříně z piaristického kláštera v Benešově, které byly instalovány již při stavbě muzea v letech 1897-1900. V přízemí najdete muzejní obchod Modernista s velkým výběrem odborných knih a časopisů o designu a užitém umění, repliky originálů ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea, originální kopie módy a drobné suvenýry.

Zdroj: http://www.kudyznudy.cz/Novinky/Znovuzrozene-Umeleckoprumyslove-museum-laka-na-dom.aspx